Ürdikasvatus köögis

Olenemata aastaajast – rikastame on toite ürtide ja maitserohelisega aastaringselt.

MÕNED NIPID, KUIDAS ÜRDID JA MAITSEROHELINE AASTARINGSELT VÄRSKED JA KÄEPÄRASED HOIDA. – VERTIKAALNE AIANDUS SISERUUMIDES

Vertikaalne taimekasvatus

Vertikaalne aiandus korteri sisemuses

Ja kuna siseruumides ei pruugi alati piisavalt vaba tööpinda olla, on nutikaks lahenduseks vertikaalselt pinda juurde tekitada.
Seda taimepotte nii seintele kinnitades kui kõrgemaid potte tööpinnale ülestiku asetades.

VERTIKAALNE TAIMEKASVATUS:

NIPID NING VÕIMALUSED, KUIDAS TAIMEKASVATUS KÖÖGIS PRAKTILISEKS JA MUGAVAKS MUUTA:

VERTIKAALNE AIANUS

Elame väga erinavate stiilide, suuruste ja võimalustega kodudes. Toiduvalmistamine ja roheline kuuluvad aga enamike inimeste igapäevaellu.
Miks mitte leida siis selle hoidmiseks või kasvatamiseks erinevaid uusi ja nutikaid võimalusi.

Vertikaalne aiandus

Maitsetaimed köögiseinale kasvama – ÜRDIKASVATUS KÖÖGIS!

Kasvata aastaringselt – innovatiivsed ja ruumisäästlikud moodulpeenrad seinale ja nurka.

Lillepotid nurka ja seinale:
Paigutades taimepotid üksteise peale, nurka, seinale või seina äärde, saad lisaruumi seni kasutamata kohtadest ja taimed käeulatusse kasvama.

Vertikaalne aiandus
Vertikaalne aiandus
Vertikaalne aiandus

Inimene on loomult laisk!

Kui maitsetaimed on veidigi kaugemal, ei viitsi keegi sealt peotäit “tilli” tooma minna. Võime kogemuste põhjal kinnitada, kui oluline on, et maitsetaimed oleksid köögis käepärast.

Vertikaalnselt istutaud taimed kööki
Vertikaalne_taimekasvatus köögis

HEA IDEE ÜRDIKASVATAJATELE:

Alati sobivad taimepottidesse seemned istutada. Kui aga istutate neisse juba aianduskeskuses ettekasvatatud pisitaimed, muutuvad taimepotid koheselt atraktiivselt roheliseks ning ürtide puhul saate hakata neid koheselt kasutama.

Ürdikasvatus köögis
Ürdikasvatus köögis
Ürdikasvatus köögis
Ürdikasvatus köögis

PRAKTILINE NÕUANNE:

Kõik me oleme kauplusest suurekskasvanud ürte pisikeste pottidega koju ostnud. Tihti kasutame sellest ainult veidikene ja ülejäänu närtsib kahjuks üsna kiiresti ning viskame selle lõpuks ära.
Istutage aga kauplusest ostetud ürdipott koheselt taimepotti. Niimoodi püsib see seal kuid ja saate igapäevaselt seal väikeste vajaminevate kogustega oma toidulauda rikastada.

Ürdikasvatus köögis
ürdikasvatus köögis
ürdikasvatus köögis

VERTIKAALNE TAIMEKASVATUS – kui kõige kaasaegsem ja dekoratiivsem taimede kasvatuse süsteem terves maailmas.

  • Võimaldab taimekasvatust nii sise- kui ka välistingimustes, ka väga väikestes kohtades.
  • Vertikaalsed taimepoti moodulitega leiad alti koha, kus midagi kasvatada, nii maal kui linnas.
  • Vertikaalne taimekasvatus toob meie ellu roheluse tagasi.
  • Dekoratiivsed ja ruumisäästlikud nii toasköögisrõdulaias, kohvikuteskontoris kui ka terves linnaruumis ning sinu ümbrus on alati roheline.
  • Võimalus kasvatada väikesel pinnal palju erinevaid taimi.
  • Kasvata omale roheline ise – rikasta oma toidulauda värskete ja puhaste maitsetega.

Vertikaalne aed on moodne lahendus väiksema aia või ruumi jaoks.

Oled alati soovinud taimi kasvatada, aga ruumist jääb puudu?


Sel juhul on vertikaalne aed ideaalne lahendus.
Selle teeb põnevaks see, et taimede kasvatamiseks piisab kõigest ühest seinast või muust vertikaalsest pinnast.
Vertikaalne aed on väga hea võimalus näiteks linnaelanikele nii väikeaedades kui ka korterelamutes, kus pole piisavalt ruumi taimede kasvatamiseks. Vaid juba ühest seinast piisab, et kasvatada lopsakaid maitsetaimi, salateid ja miks mitte ka meelepäraseid ilulilli.

MIKS VERTIKAALNE AIANDUS?

Vertikaalne aed on põnev aiakujundamise lahendus, mille abil on võimalik kasvatada soovitud taimi mis tahes vertikaalsel pinnal. Kasvatada võib nii seinal, aial, müüril või laes rippuvana. Põhimõtteliselt võib kasvatada igal pool, aga oluline on, et saaks potti kuskile kinnitada. Taimede jaoks läheb vaja alust, kuhu taimi istutada, ja konkse, mille abil riputada konstruktsiooni pinna külge. Ka korteris on võimalik kujundada roheline sein meeldivatest toataimedest. On ju kaunis, kui sein on kaetud lopsaka rohelusega!

MIS EELISED ON VERTIKAALSEL AIAL?

Vertikaalsel aial on mitmeid eeliseid. Taimed saab panna kasvama ühel ja samal pinnal teineteise kohal, seega ühele ruutmeetrile mahub rohkem taimekesi. Taimede hooldamine läheb lihtsamalt, kuna ei ole vaja peenraid ette valmistada, saaki on kergem korjata ja rohimiseks pole vaja kükitada. Taimede ilu on alati nähtav, sest need on silmade kõrgusel. Hea on ka see, et lemmikloomad ei tee aias pahandust ega riku taimi!

MIDA KINDLASTI MEELES PIDADA?

Vertikaalse aia tegemisel on oluline kindlasti silmas pidada, et koht, kuhu taimed riputada, oleks valgusküllane. Tuleb pidevalt jälgida, et potid ei kuivaks läbi. Kui aga tead, et võib ununeda taimi kasta, siis saaks kasutada vett imavat kastmisgeeli või hüdrogeeli. Ideaalsed on aga hoopis need süsteemid, kus automaatne kastmissüsteem juba kaasas või kuhu saab selle juurde panna või ühendada. Olge see mahutiga süsteem, mida ise täita või siis süsteem, mille saab veevõrku ühendada.

KUIDAS LUUA OMA VERTIKAALNE AED?

1. Kasuta Minigarden vertikaalsed peenramooduleid.

2. Tee aed lillepottidest:

Vertikaalset aeda on küllalt kerge ise teha. Kõik, mida Sul läheb vaja, on potid ja alus, mille külge kinnitada potte. Tekkinud moodustist võib kinnitada kas seina külge või riputada lakke.

Muidugi on võimalik veel teha pottidest taimepüramiidi.
On spetsiaalseid potte, mida võib teineteise peale panna nii, et moodustub pilkupüüdev püramiid. Nendest pottidest võid teha nii kõrge püramiidi, kui süda lustib. Taimede valikus ja värvides võid lasta kujutlusvõimel lennata! Siseruumis saab kasutada seina kaunistamiseks kõiki toataimi, maitsetaimi ja salateid – põhimõtteliselt kõike, mida Sa tahaksid. Kõik sõltub vaid Sinu nägemusest ja kujutlusvõimest.

3. Kaubaalused:

Väga omapärane lahendus on kasutada kaubaaluseid, mille külge võib kinnitada potte või istutada taimi otse vahedesse.

Lase oma aia kujutelmad lendu ja loo iseenda jaoks unistuste vertikaalne aed!

VERTIKAALHALJASTUS

Vertikaalhaljastus tekitas sisekujundusmoe maailmas tõelise furoori, täna kasutatakse seda väga intensiivselt kõige erinevamate ruumide kujundamisel.

Vertikaalhaljastuse saab rajada kõikjale – nii elu-, äri- kui ühiskondlikku ruumi. Roheseinaga saab varjata ehituspuudusi ja ruumi harmooniliselt tsoonideks jagada. Selle saab kohandada igasuguste ümbritseva keskkonna tingimustega, tuleb vaid taimevaip õigesti kujundada.

Lame, praktiliselt tihedalt vastu seina liibuv konstruktsioon võtab väga vähe ruumi ja võimaldab toa pinda võimalikult tõhusalt kasutada.

Iga rohesein on täiesti ainulaadne, kuna rajatakse lähtuvalt paigalduskohast ja valitud stiilist.

Vertikaalhaljastuseks sobib püsiva toatemperatuuri ja valgustite paigaldamise võimalusega ruum.
Kastmissüsteemi saab ühendada veevarustus- ja kanalisatsioonisüsteemi, kuid saab ka kasutada suletud veemahutiga süsteemi või poolautomaatset kastmist – moodul täidetakse kord nädalas veega käsitsi. Automaatne kastmissüsteem hõlmab veepumpa, filtrit, väetisega rikastatud veega mahutit, kastmise käivitustaimerit, lisavalgust automaatse käivitusanduriga, mis süütab valguse vähese valgusega päevadel või vajaduse korral. Süsteemi valik sõltub roheseina suurusest ja Teie soovidest. Esimestel 3-4 kuul pärast paigaldamist taimevaiba välimus tänu võrsete intensiivsele arengule ainult paraneb.

Olenemata istutus- ja kastmissüsteemist jäävad rohekonstruktsiooni ümbritsevad seinad puhtaks ja kuivaks: muld ei pudene maha, vesi ei tilgu ja hallitust ei teki. Taimede regulaarsel asendamisel on roheseinte eluiga piiramatu. Toataimed elavseina jaoks valitakse, arvestades lehtede värve ja välimust nii, et üldine kompositsioon näeks välja põnev.

KUS KASUTATAKSE?

Vertikaalne haljastus automaatse kastmisega Minigarden taimemoodulitega ja kõike seda:
– SPA-hotellidele ja ilusalongidele
– Kontoritele ja tööaladele
– Kohvikutele ja restoranidele
– Spordisaalidele ja basseinidele
– Suurtele kaubanduskeskustele
– Firmakauplustele (butiikidele)
– Korteritele ja majadele
– Õppeasutustele

MILLES KASU?

Interjööri haljastus – tee tervise ja mugavuse poole.

1. Äriruumide vertikaalhaljastus tõstab kompanii image´t, selle köitvust klientide ja äripartnerite silmis. Tõestatud: et rohkete elustaimedega ruumis töötavad inimesed genereerivad rohkem originaalseid ideid, mitmeplaaniliste ülesannete lahendamisel näitavad parimaid tulemusi, tulevad kiiremini toime tööülesannetega.

2. Taimed osutavad positiivset mõju inimese psühhoemootilisele seisundile. Nad rahustavad, kingivad enesekindlust, maandavad pinget ja stressi.

3. Eluslilled desinfitseerivad õhku ja rikastavad seda hapnikuga, alandavad süsihappegaasi, toksiliste lenduvainete ja haigusttekitavate mikroorganismide sisaldust. Õhk muutub puhtaks ja värskeks.

4. Haljastus on asendamatu optimaalse õhuniiskuse hoidmiseks. Eriti tähtis on see talvel, kui töötavad kütteradiaatorid ja inimesed kannatavad naha ja limaskestade kuivuse all.

5. Toataimed ümbritsevas keskkonnas stimuleerivad aju loomingulisele tööle, toniseerivad ja virgutavad, tõstavad vastupanuvõimet ja elavdavad mõttetegevust.

VÄIKE AED

Maitsetaimede kasvatamine on muutumas üha populaarsemaks. Sellel tegevusel on erinevaid harrastajaid: kes kasvatab maitsetaimi aialapikesel, kes kasvuhoones, kes tubastes tingimustes. See on hea mõte maisetaimade kasvatamine rõdul, köögis, toas aknalaul. Mini aed köögis, rõdul ja terrassil see on lihtne ja mugav. Meil müügil on jõudnud isegi nutikad taimekastid (kasvatuskastid maitsetaimedele) automaatse kastmis- ja väetamissüsteemiga. Kas saab maitsetaimede kasvatamine veel lihtsamaks minna?

Tubastes tingimustes on maitsetaimedele kõige sobivamaks asukohaks köögis, aknalaul sobib rõdu ja terrass ka. Toidupoest ostetud pottidega maitsetaimed kipuvad kiiresti närbuma. Turult või aianduskeskusest saadud noored taimed peavad palju kauem vastu. Maitsetaimed sünnivad süüa juba kahe idulehe faasis! Mida nooremad on taimed, seda parema maitse nad annavad. Sobivad till, petersell, basiilik, salvei, tüümian, rosmariin, münt, melissi, sellerit, majoraan ja lavendel.

Maitsetaimed vajavad oma kasvuks valgust ja niiskust.

Soovi korral võib maitsetaimi kasvatada ka seemnetest. Parim aeg esimeseks külviks on märtsis-aprillis. Aknalauale võib maitsetaimi külvata korduvalt, iga 2-3 nädala tagant. Siis on ürdid pidevalt võtta.

Taimedest lähemalt:

Rosmariin ja tüümian on hetkel moetaimedeks. Mõlemaid ürte kasutatakse isegi baarides kokteilide valmistamiseks. Tüümian on parem võtta aiast. Poetaim kipub longu vajuma. Nii tüümian kui ka rosmariin kasvavad rõdul paremini kui aknalaual.

Eestis tunneb basiilik ennast rõdul paremini kui peenral, kuna sealsed valgus- ja soojustingimused on talle sobivamad. Istikud istutakse, kui mööduvad kevadised öökülmad. Mõttekam on panna üks või kaks taime 15-20cm diametriga potti. Oluline on basiilikut kasta iga päev. Aknalaual võib basiilikutaim pidada vastu aastaid. Selleks, et taim nii kaua elaks, tuleb teda õigesti hooldada ja sobival ajal pügada. Kodus kasvatatud basiilikutaimi on vahva kasutada näiteks pestokastme valmistamisel.

Salvei on mitmeaastane taim. Talveks on teda parem tuua tuppa ja panna aknalauale kõige külmemasse kohta. Teisel aastal ei kasvata salvei ainult lehti, vaid ta hakkab ka õitsema.
Rõdul võib kasvatada selliseid haruldasi mitmeaastaseid taimi nagu majoraan ja lavendel. Nad nõuavad sama hooldust mis salveigi.

Mündipõõsas istutatakse potti või kasti ja neid kastetakse regulaarselt. Kõige parem on pott taimega asetada veega alustassile, sest münt on väga tundlik niiskuse ja valguse suhtes.
Klassikalisteks potitaimedeks on kõikvõimalikud sibulad, laugud ja petersell. Nad annavad seemnest kasvatatavatest taimedest tunduvalt kiiremini rohelist, seda ka tarvitamiseks, ja ühtlasi saab neid õitsema lastes nautida lilledena. Nende kasvatamisega saab alustada aknalaual ning ilmade soojenedes hiljem edukalt rõdul edasi kasvatada.

Tel: 372 555 10 450
Email: info@mwlconstruct.eu

Ürdikasvatus köögis

8 + 2 =